16 kwietnia 2012 r. naszą uczelnię swoją obecnością zaszczycił Pan profesor Jerzy Sarnecki, europejski autorytet w dziedzinie kryminologii, na co dzień pracownik Uniwersytetu Sztokholmskiego. Pan profesor, zaproszony do Wyższej Szkoły Policji przez nadkom. Roberta Czerniawskiego wraz z Kołem Bezpieczeństwa Wewnętrznego, podczas swojej wizyty wygłosił wykład otwarty na temat: "Kryminologiczne rozważania nad EURO 2012".

Wykład, który odbył się na auli im. insp. P.P. dr. praw W.M. Sobolewskiego zgromadził liczne grono słuchaczy. Ciekawe wystąpienie pana profesora prowadzone w formie rozważań nad zrozumieniem istoty chuligaństwa i tzw: "kibolstwa" na stadionach, zostało podzielone na trzy części:

1. Analiza teoretyczna nad obecnÄ… formÄ… zjawiska, ukierunkowana m.in. na opracowanie recepty na przemoc;
  2. Podłoże historyczne oraz wynikający z niego aspekt cywilizacyjny;
  3. Przegląd systemu przeciwdziałania zjawisku w Szwecji.

Godzinny wykład zaowocował gorącą dyskusją z panem prof. J. Sarneckim, prowadzoną przez słuchaczy kursu specjalistycznego oraz panią kom. Anną Rolka.

Â