W dniu 13 listopada 2012 r. ośmioro członków Koła Bezpieczeństwa Wewnętrznego wraz z wykładowcą Zakładu Zarządzania Kryzysowego WSPol nadkom Robertem Czerniawskim, wzięło czynny udział w IV Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Wyzwania i potrzeby wobec edukacji dla bezpieczeństwa”, która miała miejsce w Ełku. Organizatorem konferencji był Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Ełku, we współpracy z Wyższą Szkołą Policji w Szczytnie, Wyższą
Szkołą Administracji w Bielsku-Białej i Wyższą Szkołą Zarządzania Ochroną Pracy
w Katowicach.

Współorganizatorem było Koło Bezpieczeństwa Wewnętrznego, którego czterej członkowie przygotowali wystąpienia i referaty do publikacji. Jest to drugi udział członków KBW w konferencjach "Edukacji dla Bezpieczeństwa" w Ełku.

Celem konferencji była identyfikacja problemów, wyzwań i oczekiwań
społecznych wobec edukacji dla bezpieczeństwa oraz wymiana doświadczeń w tym
zakresie, z uwzględnieniem dydaktycznych aspektów nauczania edukacji dla
bezpieczeństwa w szkole.
Członkowie KBW zaprezentowali następujące tematy:

• Justyna Sobotka „Edukacja dla bezpieczeństwa w obliczu współczesnych zagrożeń”
  • Piotr Gosek „Edukacja dla bezpieczeństwa a cyberprzestrzeń”
  • Tomasz Kowalski „Współczesne wyzwania w sferze bezpieczeństwa osobistego młodzieży”
  • Monika Skiepko „Nadużywanie środków psychoaktywnych jako problem społeczny XXI wieku wśród dzieci i młodzieży. Edukacja przeciw uzależnieniom jako element działań profilaktycznych edukacji dla bezpieczeństwa we współczesnej szkole”

Moderatorem pierwszego panelu był profesor naszej uczelni dr. hab. Bernard Wiśniewski.