W dniu 9 listopada 2012 r. przedstawiciele naszego Koła – Justyna Sobotka i Kamil Hornowski wraz z wykładowcami Instytutu Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego ­­­­­­­– podkom. Tomszem Siemianowskim oraz asp. Sebastianem Niksą, wzięli udział w wizycie studyjnej w Kaszubskim Dywizjonie Straży Granicznej w Gdańsku.

Wizyta miała na celu przybliżyć studentom specyfikę służby Morskiego Oddziału Straży Granicznej, pogłębienie wiedzy z zakresu bezpieczeństwa i porządku publicznego na obszarach morskich ze szczególnym uwzględnieniem zapewnienia bezpieczeństwa granic morskich.

Pan Komendant KdSG kmdr Roman Kiełpikowski zapoznał przybyłych ze strukturą organizacyjną Dywizjonu i jego zasięgiem terytorialnym oraz przybliżył główne zadania Morskich Oddziałów Straży Granicznej. Przewidziana została również prezentacja jednostek pływających, w jakie wyposażony jest Dywizjon (SG-311, SG-213, poduszkowiec) oraz rejs łodzią pościgowo-interwencyjną.

W trakcie pobytu nie mogło zabraknąć przejścia po Westerplatte, w trakcie którego Komendant przybliżył uczestnikom historię
obrony wybrzeża wskazując przy tym lokalizacje ówczesnych jednostek.

Oprócz przedstawicieli KBW, brać studencką reprezentowali również przewodniczący Kół Sportów Niekonwencjonalnych oraz Prewencji. Uczestnicy wyjazdu na długo zachowają w pamięci wrażenia z pobytu i rejsu, oraz unikalną atmosferę wśród załogi.