W dniu 09.05.2014 roku studenci reprezentujący Koła Naukowe ,,Bezpieczeństwa Wewnętrznego” oraz ,,Nowoczesnych Technologii” działające przy Zakładzie Zarządzania Kryzysowego Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie uczestniczyli w wizycie studyjnej w 8 Szczycieńskim Batalionie Radiotechnicznym w Lipowcu.

Kadrę dydaktyczną Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie reprezentowali Pan generał broni prof. Ryszard Olszewski oraz nadkom. Robert Czerniawski.

Celem wizyty było zapoznanie studentów z funkcjonowaniem Jednostki Wojskowej 2031 w Lipowcu odpowiedzialnej za realizacje zadań z zakresu wykrywania i rozpoznania zagrożeń bezpieczeństwa polskiej przestrzeni powietrznej. Grupę studyjną w Jednostce przyjął Szef Szkolenia Batalionu Pan kpt. Przemysława Rydel.

Współczesne wojska radiotechniczne wykrywają oraz śledzą pilotowane i bezpilotowe środki napadu powietrznego, których powierzchnia skutecznego odbijania fal elektromagnetycznych jest bardzo mała, zdolne są do obserwowania dużej liczby działających jednocześnie obiektów powietrznych, wykonujących lot od wysokości bardzo małych do stratosferycznych. Wyposażone są w nowoczesny sprzęt radiolokacyjny oraz sprzężone z nim urządzenia zabezpieczające zautomatyzowany proces dowodzenia. Zorganizowany system wykrywania, rozpoznania i przetwarzania informacji pozwała zobrazować sytuację powietrzną w danym rejonie. Umożliwia automatyczne naprowadzanie samolotów myśliwskich i rakiet przeciwlotniczych na obiekty powietrzne.

W czasie pokoju Jednostka realizuje zadania poprzez prowadzenie rozpoznania radiolokacyjnego, radiolokacyjne zabezpieczenie misji Air Policing i szkolenia lotniczego.

W okresie kryzysu i wojny, działalność jednostki polega na obniżeniu strefy rozpoznania radiolokacyjnego zgodnie z dyrektywnymi wymogami oraz radiolokacyjne zabezpieczenie działań bojowych aktywnych środków walki.