W dniach 1-2 grudnia w Państwowej Wyższej Szkole Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu odbyła się konferencja naukowa poświęcona aktualnym uwarunkowaniom bezpieczeństwa Polski, ze szczególnym uwzględnieniem regionu południowo –wschodniego. Celem przedsięwzięcia była wymiana doświadczeń, poglądów, wyników badań naukowych, myśli przedstawicieli środowiska akademickiego na temat uwarunkowań geopolitycznych, ekonomicznych, militarnych, społecznych, politycznych itp. Bezpieczeństwa państwa, zadań podmiotów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo globalne, regionalne, kształtowania bezpieczeństwa społeczności lokalnych w kontekście zagrożeń związanych z przekraczaniem granic państwa. Podczas konferencji ważnym aspektem była dyskusja na temat konfliktu na Ukrainie i jego wpływu na bezpieczeństwo Polski oraz całej Europy.

Organizatorem przedsięwzięcia była Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna
w Jarosławiu, Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie oraz Starostwo Powiatowe w Jarosławiu. Wyższą Szkołę Policji reprezentował kierownik Zakładu Zarządzania Kryzysowego –
nadkom. dr Jarosław Truchan, podinsp. Robert Czerniawski oraz podkom. Konrad Kordalewski oraz przedstawiciele Koła Naukowego Bezpieczeństwa Wewnętrznego (A. Łaskarzewska, J. Sołtys,
B. Kuźmiński, D. Durski), Koła Naukowego Nowoczesnych Technologii w Bezpieczeństwie
(T. Przedpełski, E. Szubert, A. Łyźniak, D. Wykręt)

Podczas konferencji reprezentanci Kół Naukowych: Bezpieczeństwa Wewnętrznego WSPol, Nowoczesnych Technologii w Bezpieczeństwie WSPol, Bezpieczeństwa Morskiego AMW, Koła Naukowego Studentów Bezpieczeństwa Narodowego AON, Bezpieczeństwa PRO SECURITAS
z Rzeszowa oraz Bezpieczeństwa Wewnętrznego PWSTE mogli wygłosić swoje prelekcje, które zostały opublikowane w recenzowanej monografii „Współczesne uwarunkowania bezpieczeństwa Polski”. Dzięki temu, studenci nie tylko poszerzyli swój dorobek naukowy, ale pozwoliło to również nawiązać oraz pogłębić współpracę między uczelniami i podmiotami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo.

Odzwierciedleniem tego było podpisanie Porozumienia o Wzajemnej Współpracy między Kołem Naukowym Bezpieczeństwa Wewnętrznego WSPol a Kołem Bezpieczeństwa Wewnętrznego PWSTE oraz między Kołem Bezpieczeństwa Morskiego MAW a Kołem Bezpieczeństwa Wewnętrznego PWSTE.

W drugim dniu konferencji, mimo niezbyt sprzyjającej, mroźnej pogodzie, wszyscy z uśmiechem na twarzy i ogromnym zaciekawieniem wziął udział w wizycie studyjnej na przejściu granicznym
w Medyce. Studenci mogli zapoznać się ze specyfiką pracy funkcjonariuszy Straży Granicznej oraz funkcjonowaniem przejścia granicznego Polska-Ukraina w Medyce. Dwaj pracownicy przejścia zaprezentowali ciekawie przygotowaną prezentację dotyczącą pracy na przejściu, zagrożeniach wynikających z transferem ludzi między państwami, sprzętem jakim dysponuje jednostka. Następnie grupa została oprowadzona po każdej z części przejścia: wjazdowej do kraju, wyjazdowej, części dla przekraczających granicę pieszo.

Całe wydarzenie zakończono uroczystym obiadem w Jaśminowym Pałacu w Rokietnicy, podczas którego przedstawiciele wszystkich uczestniczących podmiotów mogli się podzielić refleksjami na temat przedsięwzięcia oraz możliwości kontynuacji współpracy. W podziękowaniu, każdy
z uczestników otrzymał pamiątkową fajkę z emblematem Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu.

Opisane wydarzenie zaowocuje w niedalekiej przyszłości kolejnymi naukowymi wydarzeniami pozwalającymi na dalsze rozwijanie zainteresowań szeroko rozumianym bezpieczeństwem, pogłębianie współpracy między Uczelniami kształcącymi w obszarze nauk o bezpieczeństwie oraz poszerzanie jej o kolejne Uczelnie czy Koła Naukowe z kraju i nie tylko.